Monday, March 27, 2017
Saturday, December 7, 2013
პირველი კლასი – "ნიკოს კომპიუტერი"
გაკვეთილის თემა
შეძენილი ცოდნის გამეორება
ნიკოს
კომპიუტერი - პ. მამფორიასწავლების საფეხური ინტეგრირებული საგნები
ქართული I კლასი
ინფორმატიკამოსწავლეთა პროფილი –26 მოსწავლე
მასწავლებლები ნინო გვათუა
ნანა ნოზაძე
გაკვეთილის ტიპი
ქართული ენა
შეძენილი ცოდნის
განმეორება;
მიზანმიმართული
სამეტყველო აქტივობის უნარ-ჩვევების განვითარება:
ნასწავლის აღდგენა,
განმეორება-გახსენება სათანადო კითხვებით;
კითხვა-პასუხებით
ჯგუფის გააქტიურება;
მთელი კლასის ჩართვა
მუშაობის პროცესში; კითხვის უნარ-ჩვევების განმტკიცება;
ინფორმატიკა
ანბან-პლაკატზე
მუშაობა;
კოგნიტურ
სავარჯიშოზე მუშაობა.
აქტივობის მიზნები და მისაღწევი შედეგები
მარტივი სასკოლო,
სოციალური უნარ-ჩვევების გამომუშავება;
ზეპირმეტყველების
მარტივი უნარ-ჩვევების განვითარება;
კითხვის ელემენტარული
უნარ-ჩვევების განვითარება;
სიტყვის მთლიანი
ხატის აღქმა;
სივრცითი
მიმართებების დამყარების უნარების განვითარება;
კითხვაში
გავარჯიშება;
გააზრებული კითხვის
საწყისი უნარ-ჩვევების გამომუშავება;
შეუძლია სივრცითი მიმართებების დამყარება;
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული შედეგები / ინდიკატორები
- ასრულებს მასწავლებლის მარტივ ზეპირ
ინსტრუქციებს;
- უცნობი სიტყევების მნიშვნელობის
დასაზუსტებლად სვამს კითხვებს;
- მონაწილეობს სიტუაციურ თამაშებში,
ჯგუფურ აქტივობებში. მოსწავლე გადმოსცემს მარტივ ინფორმაციას მისთვის ნაცნობ
თემებზე,
- მინიშნებებზე დაყრდნობით გადმოსცემს
მოსმენილი ტექსტის შინაარს;
- აღწერს ილუსტრაციას (სწორად აღწერს
საგანთა განლაგებას: წინ, უკან, ზევით, ქვევით, მარჯვნივ, მარცხნივ);
- წინასწარ მოცემული გეგმის /
ინსტრუქციის მიხედვით თანმიმდევრულად გადმოსცემს ფაქტებს; მოსწავლე სათანადოდ
აღიქვამს წაკითხული მარტივი ტექსტის შინაარს.
- ქმნის ტექსტის ან მისი ცალკეული
ეპიზოდის შესატყვის ილუსტრაციებს.
მოსწავლე ამოიცნობს ტექსტში მარტივ ენობრივ ერთეულებს.
¬ განარჩევს თანხმოვან და ხმოვან ასოებს
ერთმანეთისაგან;
¬ გამოარჩევს სიტყვაში მარცვლებს
¬¬¬¬¬
მიმართულება ზეპირმეტყველება:
სტ. I. 1 ინდიკ. 1; 2; 3
სტ. I. 2 ინდიკ. 1; 2; 4
მიმართულება კითხვა:
სტ. I. 5 ინდიკ. 3
სტ. I. 6 ინდიკ. 1; 2
თანმიმდევრობა : აქტივობა
ნაბიჯ-ნაბიჯ
გაკვეთილი მიმდინარეობს
ინფორმატიკის კაბინეტში
გაკვეთილი მიჰყავს
ქართული-ენის მასწავლებელს
ნინო გვათუას და
ინფორმატიკის მასწავლებელს
ნანა ნოზაძეს.
ქართული ენა
მასწავლებლის
აქტივობა:
მინდა გიამბოთ ერთი
პატარა ბიჭის ამბავი - მამამ ნიკოს საჩუქრად ლამაზი ყუთი მოუტანა, ყუთს ეკრანი და
კოხტად ჩარიგებული, ჩაწიკწიკებული ღილაკები ჰქონდა.
-
ეს ჭკვიანი მანქანაა,
- თქვა მამამ და ღილაკს თითი დააჭირა.
ეკრანზე ცეროდენა ბიჭი დაიხატა.
-
გამარჯობა ! - თქვა
ცეროდენამ.
-
გაგიმარჯოს! -
მიესალმა ნიკო
-
რა გქვია ?! - ჰკითხა
გაოცებულმა ნიკომ.
-
მანქანიკო - უპასუხა
ცეროდენამ.
-
ვინ ხარ ? - ჰკითხა
ცეროდენამ.
-
პატარა ქართველი ვარ,
ჩემი სამშობლო საქართველოა.
-
საქართველო ? - დაფიქრდა
მანქანიკო.
მოდით ერთად ვიმოგზაუროთ საქართველოში,
ვნახოთ: „თეთრი მთების ლურჯი ზღვისა და ცხოველი მზის ქვეყანა;
ლამაზი, ნიჭიერი,
მშრომელი, კეთილი და საოცრად სტუმართმოყვარე ხალხის სამშობლო“
ინფორმატიკა
მასწავლებლის
აქტივობა :
მონიტორზე სლაიდები
„საქართველოს
ღირსშესანიშნაობები“
ქართული ენა
მასწავლებლის
აქტივობა : კითხვებზე პასუხის გაცემა.
რომელია საქართველოს
დედაქალაქი ?
ვინ დაარსა თბილისი ?
რომელ საუკუნეში
დაარსა ვახანგ გორგასალმა თბილისი?
ლეგენდა თბილისზე.
ვინ და რატომ უწოდა
მეფე ვახტანგს - გორგასალი ?
ხალხური ლექსი:
„ვახტანგ მეფე ღმერთს
უყვარდა,
ციდან ჩამოესმა რეკა,
იალბუზზე ფეხი შედგა,
დიდმა მთებმა იწყეს რეკა.“
ინფორმატიკა
მასწავლებლის
აქტივობა: მონიტორზე სლაიდები:
თბილისის ხედები,
ვახტანგ გორგასლის
ძეგლი,
მეტეხის ტაძარი,
კავკასიონის ქედი,
იალბუზი,
ქართული ენა
მასწავლებლის
აქტივობა:
ეს ტაძრები,
ეკლესია-მონასტრები ადასტურებენ ქართველთა ქრისტიანობას - მართლმადიდებლობას.
კითხვა-პასუხი:
ვინ შემოიტანა
ქრისტიანული სარწმუნოება საქართველოში?
რომელ საუკუნეში
შემოიტანა წმ. ნინომ ქრისტიანული სარწმუნოება საქართველოში ?
ვინ მიიღო პირველად
ქრისტიანული სარწმუნოება?
ლეგენდა მეფე
მირიანზე - როგორ მიიღო მან ქრისტიანული სარწმუნოება ?
ანა კალანდაძის ლექსი
„მოდიოდა ნინო
მთებით...“
ინფორმატიკა
მასწავლებლის
აქტივობა:
მონიტორზე სლაიდები:
წმ.
ნინოს ხატი;
დედოფალი ნანა და
მეფე მირიანი.
ქართული ენა
მასწავლებლის აქტივობა:
ეს საოცარი ტაძრები
ულამაზესი წარწერებითაა დამშვენებული, მათში მთელი საქართველოს დიადი წარსულია
აღბეჭდილი. თქვენ მხოლოდ ახალ ანბანს იცნობთ, თუმცა ჩვენმა დამწერლობამ ფარნავაზ
მეფიდან დღემდე ცვლილებები განიცადა.
კითხვებზე პასუხის გაცემა:
რა არის ფარნავაზ მეფის სახელთან დაკავშირებული?
ლეგენდა ფარნავაზ მეფეზე;
ლექსი ფარნავაზ მეფეზე;
ინფორმატიკა
მასწავლებლის აქტივობა:
მონიტორზე სლაიდები:
სლაიდები ფარნავაზზე;
მონიტორზე ქართული ანბანი,
ასომთავრული;
ქართული ენა
მასწავლებლის აქტივობა:
კითხვა-პასუხი
რას ეწოდება ანბანი?
საიდან წარმოიშვა ანბანი?
რამდენი ასოა ქართულ ანბანში?
რამდენი ხმოვანია? რამდენი თანხმოვანია?
გავიხსენოთ, რა ლექსი მიუძღვნა ლადო ასათიანმა ქართულ ენას.
მოსწავლეთა აქტივობა:
„საქართველოს მთებში გაგაჩინა ზენამ
სიყვარულის, ლექსის, სადღეგრძელოს ენავ,
ხმათა ხავერდების და
ღმერთების ენავ.“...
ენა ქართული - დედაა ჩვენი
ენა ქართული - ძალაა ჩვენი
ენა ქართული - სისხლი და ხორცი ქართველი კაცის
ენა ქართული - შემონახული ცეცხლით და შანთით
ენა ქართული მოვლენილი მადლი ზეცისა
ენა ქართული საამო და საგალობელი.
ქართული ენა
მასწავლებლის აქტივობა:
არც თუ ისე შორეულ წარსულში საქართველოში დაიბადა ნიჭიერი ადამიანი,
რომელმაც ჯერ შექმნა და შემდეგ უკვდავყო წიგნი.
ვინ იყო ეს ადამიანი და რომელ ენაზეა საუბარი?
ბავშვები საუბრობენ იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფიაზე.
ინფორმატიკა
მასწავლებლის აქტივობა:
მონიტორზე ჩანს იაკობის პორტრეტი.
დედაენის სურათი.
ქართული ენა
მასწავლებლის აქტივობა:
გავიხსენოთ დემნა შენგელაიას სიტყვები
მოსწავლეთა აქტივობა:
„ქართველი კაცი ხელმეორედ მაშინ დაიბადება, როდესაც დედაენას პირველად
ხელში აიღებს.“
ინფორმატიკა
მასწავლებლის აქტივობა:
მონიტორზე გამოჩნდება მოლაპარაკე ანბანი;
კითხულობენ ასოებს;
სიტყვების წაკითხვა;
ხმოვნები - თანხმოვნები;
კოგნიტური
სავარჯიშოები.
შე შეფასება
|
აქტიური მოსწავლე
ლექსის მხატვრულად წაკითხვა
კითხვა პასუხის გაცემა (სრული პასუხი)
|
რესურსები
|
კომპიუტერი,
პროექტორი,
მაგნიტური დაფა.
|
გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილი „კავკასია ციდან“
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
კავკასია
ციდან 17 ოქტომბერი
|
სწავლების საფეხური
ინტეგრირებული საგნები
|
დაწყებითი
მე–6 კლასი 17 მოსწავლე; 2 გაკვეთილი 90 წუთი
გეოგრაფია,
ბიოლოგია, ინფორმატიკა
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
მე–6 კლასი
დამატებით საგნად სწავლობენ ინფორმატიკას;
საშუალო
მოსწრების მოსწავლეთათვის
|
აქტივობის მიზნები და
მისაღწევი შედეგები
|
გეოგრაფია–
მოსწავლეები გაიგებენ თუ რა არის გეო ინფორმატიკის დანიშნულება , სად და როგორ
გამოიყენებენ კოსმოსში და დედამიწაზე თანამედროვე კომპიუტერულ საშუალებებს;
გაიხსენებენ კავკასიისათვის დამახასიათებელ
ადგილმდებარეობას;
ბიოლოგია
– მოსწავლეები გაიხსენებენ რა დამახასიათებელი ფლორა და ფაუნაა კავკასიის
რეგიონში რით არის აღსანიშნავი საქართველოს ნაკრძალები რა არის საერთოდ
ნაკრძალი;
ინფორმატიკა
– ბავშვები გაიგებენ თუ როგორ უნდა მოძებნონ ინტერნეტში კოსმოსიდა გადაღებული
დედამიწის სურათები , რუკა, გაიგებენ გეოინფორმატიკის მნიშვნელობას; უკვე
შესწავლილი თემიდან შეადგენენ მცირე მონაცემებს ტექსტურ რედაქტორში კავკასიის
დამახასიატებელ ფლორაზე და ფაუნაზე ინტერნეტიდან მოიძიებენ სურათებს და ჩასვან
იმუშავებენ ინტერნეტში და ტექსტურ რედაქტორში
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით
განსაზღვრულიმისაღწევი შედეგი
|
ინფორმატიკა–
სკოლების კომპიუტერიზაციის პროგრამის ფონზე სულ უფრო შესაძლებელი ხდება
საინფორმაციო საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ჩართვა სასწავლო პროცესში;
საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სწავლების პრიორიტეტია ამ
ტექნოლოგიების გამოყენებისთვის აუცილებელი უნარ–ჩვევების განვითარება
მოსწავლეებში, სხვადასხვა საგნების სწავლებისას ინტეგრირების გზით.
გეოგრაფია:
მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ სივრცის აღქმა, გეოგრაფიული მდებარეობის სწორად
განსაზღვრა ამათუიმ მომენტში; ინფორმაციის მოძიება; კოსმოსური სივრცის
შესწავლა;
ბიოლოგია: მცენარეების და ცხოველების ძირითადი
დამახასიათებელი ნიშან თვისებების განსაზღვრა ; ტერიტორიული ადგილის და
თვისებების შესწავლა;
|
თანამიმდევრობა აქტივობა
ნაბიჯ–ნაბიჯ
|
თანამიმდევრობა:
გაკვეთილი პირველი:
გაკვეთილი
გეოგრაფიის სახელმძღვანელოდან
გვერდი გეოინფორმატიკა სკოლაში;
გონებრივი იერიში გაცნობა თემის შეფასების
სქემის – 5 წუთი;
ინტერნეტში კოსმოსიდან გადაღებული სურათების
მოძებნა; ჩვენი ნაკრძალების და ტყეპარბის
მოძებნა – 10 წუთი;
ბიოლოგიის მასწავლების საუბარი ნაკრძალებზე მათ
მნიშვნელობაზე –5 წუთი
გეოგრაფიის მასწავლებლის საშინაო დავალების
მიცემა – 5 წუთი;
პრაქტიკული სამუშაო კომპიუტერებთან წყვილებში –
15 წუთი ;
შეფასება
5 წუთი;
მოსწავლეები შემოდიან ინფორმატიკის კაბინეტში და
სხდებიან წყვილებში ერთ კომპიუტერთან 2 ბავშვი; ინფორმატიკის მასწავლებელი
გააცნობს გაკვეთილის თემას და შინაარსს;
დღევანდელი გაკვეთილი ეძღვნება გეო ინფორმატიკას; კერძოდ განვიხილავთ
კავკასიის რეგიონს ციდან დავათვალიერებთ გუუგლი ქომ –ის გამოყენებით კავკასიას;
განვიხილავთ კავკასიის გეოგრაფიას და მის ფლორას და ფაუნას; სამივე საგანში
მოგეცემათ შეფასებები შეფასების სქემები გამოკრულია დაფასთან კრიტერიუმების
მიხედვით;
პირველ რიგში გონებრივი იერიშის დახმარებით
გავიგოთ თუ რა ვიცით გეო ინფორმატიკაზე? რა არის ფლორა და ფაუნა? კითხვას უსვამთ ბავშვებს იოსინი ხელის აწევით
გეუბნებიან დადებით ან უარყოფით პასუხებს; ბავშვების კარნახით დაფაზე ჩამოვწერთ
ცხოველებს და მცენარეებს რაც ვიცით შემდეგ დავაჯგუფებთ რომელია აქედამნ
კავკასიისათვის დამახასიათებელი; ბიოლოგიის მასწავლებელი ესაუბრება საქართველოს
ნაკრძალებზე;
ამის შემდეგ მასწავლებელი პროექტორზე აცვენებს
მოსწავლეებს კოსმოსიდან გადაღებულ სურათს მოვძებნით კავკასიის რეგიონს ჩვენს
ქალაქს; ჩვენს სკოლას; შემდეგ დაუბრუმნებით ბიოლოგიას მოსწავლეებს ეძლევათ
დავალება ჩამოწერონ ტექსტურ რედაქტორში სურათები მოვიძიოთ ინტერნეტში და
გავაფორმოთ; გეოგრაფიის მასწავლებელი დავალებას აძლევს მომავალი გაკევეთილისათვის მოამზადონ
პრეზენტაცია დახატონ საქართველოს რუკა მონიშნონ საქართველოს ნაკრძალები და
ჩამოწეროს მცენარეები დაცხოველები
|
გაკვეთილი მე–2
|
დასკვნითი
გაკვეთილი პრეზენტაცია;
ჩატარებული
გაკვეთილის ანალიზი პრეზენტაცია
შეფასება;
სამივე
საგნის მასწავლებელი ინფორმატიკის
გეოგრაფიის და ბიოლოგიის გეოგრაფიის გაკვეთილზე ე.ი 2 დღის შემდეგ
ვხვდებით მოსწავლეებს თავიანთ საკლასო ოთახში;
გეოგრაფიის მასწავლებელი აუხსნის ბავშვებს პრეზენტაცია როგორ ჩატარდება
კიდევ ერთხელ გააცნობს შეფასების სქემას
ბიოლოგიაში და გეოგრაფიაში და სთხოვს მოსწავლეებვს წყვილებში გამოვიდნენ და მათ
მიერ მომზადებული პრეზენტაცია წარმოგვიდგინონ; პრეზენტყაციის დრო მინიმუმ 3
წუთია; თითქმის ყველა წყვილი ახდენს პრეზენტაციას ბავშვები უსვამენ შეკითხვებს
და ყველა ერთად უწერთ შეფასებას გეოგრაფიაში და ბიოლოგიაში; ბოლოს მოსწავლეებს ვურიგებთ შეფასების
ფურცლებს სადაც ისინი წერენ მოეწონათ თუ არა გაკვეთილი აქვთ თუაარა სურვილი
მსგავსი გაკვეთილები კიდევ ჩაუტაროთ;
|
შეფასება
|
შეფასებით
მოსწავლეთა ნამუშევრები ფასდება სამივე საგანში ცალ–ცალკე შეფასების სქემის
მიხედვით სქემა იხ დანართი 2
ინფორმატიკა – შეფასების კრიტერიუმი––– ტექსტის
აკრეფა, ინფორმაციის სწორად შენახვა, ინტერნეტიდან სურათების გადმოწრა, ტექსტში
სურათის ჩასმა, დროის ლიმიტი მაქსიმუმ
2–2 ქულა – სულ 10 ქულა;
გეოგრაფია –
|
სასკოლო მენეჯმენტი
საგანმანათლებლო რესურსები
|
ინტერნეტი Google com საძიებო სისტემა
გეოგრაფიის სახელმძღვანელო
ეროვნული
სასწავლო გეგმა
|
შეფასების სქემა
integrirebuli
gakveTili
geografia-biologia-informatika
Sefasebis sqema informatikaSi VI klasi pedagogo nana
nozaZe
|
gvari
saxeli
|
teqstis
akrefa
|
informaciis
sworad Senaxva
|
internetidan
suraTebis gadmowera
|
teqstSi
suraTis Casma
|
dro
|
SeniSvna
|
1
|
barnabiSvili
mariami
|
|
|
|
|
|
|
2
|
beraZe
mariami
|
|
|
|
|
|
|
3
|
burdulaZe
gega
|
|
|
|
|
|
|
4
|
gaCeCilaZe
laSa
|
|
|
|
|
|
|
5
|
Ggogia
mariami
|
|
|
|
|
|
|
6
|
dolenjaSvili
gega
|
|
|
|
|
|
|
7
|
elbaqiZe
elene
|
|
|
|
|
|
|
8
|
eraZe
biZina
|
|
|
|
|
|
|
9
|
eraZe
TaTuli
|
|
|
|
|
|
|
10
|
zanguraSvili
arCili
|
|
|
|
|
|
|
11
|
TevzaZe
gvanca
|
|
|
|
|
|
|
12
|
kapanaZe
qeTevani
|
|
|
|
|
|
|
13
|
Kvaracxelia
nika
|
|
|
|
|
|
|
14
|
Kveselava
mariami
|
|
|
|
|
|
|
15
|
koberiZe
ramazi
|
|
|
|
|
|
|
16
|
lacabiZe
cotne
|
|
|
|
|
|
|
17
|
maRlakeliZe
zura
|
|
|
|
|
|
|
18
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 oqtomberi
integrirebuli
gakveTili
geografia-biologia-informatika
Sefasebis sqema geografiaSi VI klasi pedagogo CxikvaZe
qeTi
|
gvari
saxeli
|
Pproblemis
gadaWra
|
informaciis
momzadeba
|
sivrceSi
da droSi orientacia
|
iyenebs
sqemebs
|
ZiriTadi
daskvnebis gamotana
|
Qqula
Mmaq.
10 qula
|
1
|
barnabiSvili mariami
|
|
|
|
|
|
|
2
|
barnabiSvili
mariami
|
|
|
|
|
|
|
3
|
beraZe
mariami
|
|
|
|
|
|
|
4
|
burdulaZe
gega
|
|
|
|
|
|
|
5
|
gaCeCilaZe
laSa
|
|
|
|
|
|
|
6
|
Ggogia
mariami
|
|
|
|
|
|
|
7
|
dolenjaSvili
gega
|
|
|
|
|
|
|
8
|
elbaqiZe
elene
|
|
|
|
|
|
|
9
|
eraZe
biZina
|
|
|
|
|
|
|
10
|
eraZe
TaTuli
|
|
|
|
|
|
|
11
|
zanguraSvili
arCili
|
|
|
|
|
|
|
12
|
TevzaZe
gvanca
|
|
|
|
|
|
|
13
|
kapanaZe
qeTevani
|
|
|
|
|
|
|
14
|
Kvaracxelia
nika
|
|
|
|
|
|
|
15
|
Kveselava
mariami
|
|
|
|
|
|
|
16
|
koberiZe
ramazi
|
|
|
|
|
|
|
17
|
lacabiZe
cotne
|
|
|
|
|
|
|
18
|
maRlakeliZe
zura
|
|
|
|
|
|
|
19
|
barnabiSvili
mariami
|
|
|
|
|
|
|
saswavlo
weli 17 oqtomberi
|
gvari
saxeli
|
Pproblemis
gadaWra
|
informaciis
momzadeba
|
sivrceSi
da droSi orientacia
|
iyenebs
sqemebs
|
ZiriTadi
daskvnebis gamotana
|
Qqula
Mmaq.
10 qula
|
20
|
|
|
|
|
|
|
|
21
|
|
|
|
|
|
|
|
22
|
|
|
|
|
|
|
|
23
|
|
|
|
|
|
|
|
24
|
|
|
|
|
|
|
|
25
|
|
|
|
|
|
|
|
26
|
|
|
|
|
|
|
|
27
|
|
|
|
|
|
|
|
28
|
|
|
|
|
|
|
|
29
|
|
|
|
|
|
|
|
30
|
|
|
|
|
|
|
|
31
|
|
|
|
|
|
|
|
32
|
|
|
|
|
|
|
|
33
|
|
|
|
|
|
|
|
34
|
|
|
|
|
|
|
|
35
|
|
|
|
|
|
|
|
36
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
integrirebuli
gakveTili
geografia-biologia-informatika
Sefasebis sqema biologiaSi VI klasi pedagogi
|
gvari
saxeli
|
saqarTvelos
flora
5 qula
|
saqarTvelos
fauna 5 qula
|
Qqula
maqsimum
10 q.
|
1
|
barnabiSvili
mariami
|
|
|
|
2
|
beraZe
mariami
|
|
|
|
3
|
burdulaZe
gega
|
|
|
|
4
|
gaCeCilaZe
laSa
|
|
|
|
5
|
Ggogia
mariami
|
|
|
|
6
|
dolenjaSvili
gega
|
|
|
|
7
|
elbaqiZe
elene
|
|
|
|
8
|
eraZe
biZina
|
|
|
|
9
|
eraZe
TaTuli
|
|
|
|
10
|
zanguraSvili
arCili
|
|
|
|
11
|
TevzaZe
gvanca
|
|
|
|
12
|
kapanaZe
qeTevani
|
|
|
|
13
|
Kvaracxelia
nika
|
|
|
|
14
|
Kveselava
mariami
|
|
|
|
15
|
koberiZe
ramazi
|
|
|
|
16
|
lacabiZe
cotne
|
|
|
|
17
|
maRlakeliZe
zura
|
|
|
|
18
|
barnabiSvili
mariami
|
|
|
|
19
|
beraZe
mariami
|
|
|
|
20
|
|
|
|
|
21
|
|
|
|
|
22
|
|
|
|
|
23
|
|
|
|
|
24
|
|
|
|
|
25
|
|
|
|
|
26
|
|
|
|
|
27
|
|
|
|
|
28
|
|
|
|
|
29
|
|
|
|
|
30
|
|
|
|
|
31
|
|
|
|
|
32
|
|
|
|
|
33
|
|
|
|
|
34
|
|
|
|
|
35
|
|
|
|
|
36
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Subscribe to:
Posts (Atom)